Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego 2 kwietnia jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że oferta naszej Poradni została wzbogacona o kompleksową diagnozę spektrum autyzmu (ASD) dzieci i młodzieży.
W procesie diagnozy ASD (Autism Spectrum Disorder), poza wielospecjalistyczną obserwacją/diagnozą dziecka przez pedagoga, psychologa i logopedę wykorzystywane będą narzędzia ADOS-2 i ADI-R, które stanowią „Złoty Standard” diagnozowania autyzmu na świecie.
DIAGNOZA ADOS-2
ADOS-2 (Autism Diagnostic Observation Schedule, Druga Edycja) jest to jedno z najpopularniejszych i najwyżej cenionych narzędzi diagnostycznych, wykorzystywanych w rozpoznawaniu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Narzędzie to pozwala wykryć spektrum autyzmu u dorosłych i dzieci od 12 miesiąca życia.
ADOS-2 jest strukturalnie zorganizowanym testem obserwacyjnym, który skupia się na różnych obszarach zachowania, reprezentujących 5 kategorii takich jak: język i komunikacja, wzajemność w interakcjach społecznych, zabawa/wyobraźnia, zachowania stereotypowe i sztywne zainteresowania, inne zachowania odbiegające od normy.
DIAGNOZA ADI-R
ADI–R (Autism Diagnostic Interview-Revised) to wystandaryzowany wywiad kliniczny przeznaczony
do diagnozowania dzieci od 24 miesiąca wieku umysłowego oraz dorosłych, mający na celu zdobycie informacji niezbędnych do postawienia diagnozy, uwzględniając różnorodność i nasilenie objawów.
Podczas testu ADI-R diagnosta przeprowadza Wywiad do Diagnozy Autyzmu z rodzicem, opiekunem osoby
ze spektrum autyzmu. Osoba diagnozowana nie jest obecna przy wywiadzie – diagnosta odnotowuje odpowiedzi osoby informującej. Test ADI-R skupia się na trzech głównych obszarach oceny takich jak: jakość komunikacji i mowy, interakcje społeczne, zakres oraz intensywność zachowań stereotypowych i ograniczonych zainteresowań.
Wyniki ocen tych obszarów pozwalają na uzyskanie bardziej kompleksowego obrazu zdolności komunikacyjnych i społecznych dziecka, co stanowi istotny krok w procesie diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu.
WARTO PAMIĘTAĆ
Protokół ADOS-2 i ADI-R to narzędzia identyfikujące objawy spektrum autyzmu, jednak ich wynik nie stanowi ostatecznej diagnozy tego zaburzenia. Interpretacja wyników diagnozy wymaga całościowej oceny klinicznej, obejmującej obserwacje, dodatkowe testy diagnostyczne i informacje o codziennym funkcjonowaniu badanej osoby.
Ostateczną diagnozę spektrum autyzmu stawia tylko lekarz Psychiatra, po zapoznaniu się z pełną dokumentacją jak i zleceniu dodatkowych badań.
KWALIFIKACJA DO DIAGNOZY PROTOKOŁEM ADOS-2 I ADI-R W PORADNI
Kwalifikacja do diagnozy protokołem ADOS-2 i ADI-R dokonywana jest na podstawie wyników wstępnej diagnozy przeprowadzonej w Poradni w Słupcy, wskazujących na zasadność badania w kierunku spektrum autyzmu.
Metodyka diagnostyki zawsze dostosowywana jest indywidualnie do każdego dziecka i może wymagać pogłębionej diagnozy lekarskiej. W przypadku małych dzieci z opóźnionym rozwojem mowy kluczowe jest wykonanie badania słuchu.
Badanie ADOS-2 i ADI-R prowadzić będą certyfikowani diagności.