5 października 2018r. odbyło się w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupcy spotkanie Sieci Surdopedagogów i Surdopsychologów w Wielkopolsce. W spotkaniu wzięli udział specjaliści z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi w Poznaniu, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowie Wielkopolskim, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Turku, Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ślesinie Filia w Koninie, Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Koninie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupcy, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaliszu.
Tematem spotkania był: Pacjent-Tłumacz-Diagnosta – jak funkcjonować w triadzie?
Kontakt z osobą posługującą się językiem migowym niesie za sobą trudności w zrozumieniu się wzajemnie. Podstawą jest dobra komunikacja. Na co zatem zwracać uwagę badając osobę głuchą?
Na spotkaniu omówiono specyfikę języka migowego oraz jego wpływ na funkcjonowanie osoby głuchej, sposób rozumienia komunikatów. Podjęto próbę wspólnego wypracowania sposobów diagnozowania w oparciu o trójstronną komunikację (psycholog-gluchy-tłumacz). Zwrócono uwagę na tłumacza języka migowego i jego rolę w trakcie badania.
Spotkanie poprowadził gość specjalny, pani Karina Akseńczuk, która jest Kierownikiem Zespołu „Komunikacja bez Barier” w Sevenet S.A., tłumaczką języka migowego oraz wykładowcą. Język migowy to jej pasja, która przerodziła się w pracę. Jej rodzice są głusi, więc od dziecka była już tłumaczką. Dzięki tym doświadczeniom lepiej rozumie potrzeby środowiska osób niesłyszących. Często angażuje się społecznie w różne wydarzenia kulturalne, aby pokazywać, że tłumaczenie na język migowy powinno być standardem.